Proje Açıklaması

Fıtıkta Fibromiyaljide Hacamat

BOOK THIS TREATMENT

Fitikta-Fibromiyaljide-Hacamat

Fıtıkta Fibromiyaljide Hacamat

Günümüzün ve çağımızın en yaygın hastalıklarından belki de ikisi fıtık ve fibromiyaljidir. Her on insanın sekizinde bu tarz hastalıklar görülmektedir. Özellikle hareketsiz yaşam ve kilo kontrolünün sağlanamaması gibi faktörler fıtığı çok etkilemektedir. Fıtık artık çoğu insan tarafından biliniyor fakat fibromiyalji hastalığını ilk kez duyan kişi sayısı oldukça fazladır.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji ağrılı bir romatizma hastalığıdır. Kasları ve kasların kemiklere yapıştığı noktaları doğrudan etkilemektedir. Eklem hastalıkları gibi şekil bozukluğu yaratmaz bu yüzden eklem rahatsızlığı değildir. Ancak ağrılı olması çoğu zaman hayatı çekilmez duruma getirebilir. Bu hastalığın zaten en büyük belirtisi de ağrıdır. Omuz, boyun gibi tek bölgede olabileceği gibi çoğu zaman birkaç noktada da olabilir. Fıtık genelde tek bir bölgede ağrı yaparken fibromiyalji bir ya da birkaç noktada ağrı yapabilmektedir.

 

Fıtıkta Hacamat

Her hastalıkta olduğu gibi Fıtıkta fibromiyaljide hacamat yöntemi ile başa çıkılmaya çalışılmaktadır. Çoğu zaman ilaç ile bir şifa bulamayan hastalar artık alternatif yöntemle aramaktadırlar. Bu yöntemlerden birisi de hacamat yöntemidir. Hacamat bir vakumlama yöntemidir. Kupalar ile vücudun ağrıyan noktalarına vakum uygulanarak kan dolaşımı hızlandırılır ve tıkalı bölgelerin açılması sağlanır. Fıtıkta fibromiyaljide hacamat yöntemi kullanılırken aslında tam da ağrıyan noktalara temas edilmektedir. Özellikle fibromiyalji hastalığı bir romatizma hastalığı olduğu için hacamat yöntemi çok işe yaramaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fıtıkta fibromiyaljide hacamat yöntemi yapılırken mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Fıtık tek başına bu yöntem ile geçebilen bir hastalık değildir. En önemli kontrol mekanizması kilodur. Kilonuzu kontrol altında tutmadığınız sürece fıtığınızı kontrol altında tutabilmeniz mümkün olmamaktadır. Bu yüzde bu yöntemin tek başına yeterli olmayacağını bilmeniz gerekmektedir.

Nasıl Yapılır?

Öncelikle ağrıyan nokta tespit edilir. Daha sonra bu noktalar üzerinde kupa yöntemi ile vakumlama tekniği uygulanır. Bu uygulamanın birkaç kez yapılması gerekebilir. Uygulamanın yapılmasından önce mutlaka bir fizik tedavi uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Özellikle fıtığı olan kişilerin bu yönteme başvurmadan önce bilindik tüm tıbbi yöntemleri denemiş olmaları gerekmektedir. Kilo kontrolünde de bir sıkıntı yok ise bu yöntem alternatif bir yöntem olarak uygulanmalıdır.